промыча́ть
low, moo, give a low
Conjugation
| Present | Future | |
|---|---|---|
| я | - | промычу́ |
| ты | - | промычи́шь |
| он/она́/оно́ | - | промычи́т |
| мы | - | промычи́м |
| вы | - | промычи́те |
| они́ | - | промыча́т |
| Imperative | |
|---|---|
| ты | промычи́ |
| вы | промычи́те |
| Past | |
|---|---|
| masculine | промыча́л |
| feminine | промыча́ла |
| neuter | промыча́ло |
| plural | промыча́ли |
Participles
| Active present |
| |
|---|---|---|
| Active past | mooed, having mooed | |
| Passive present |
| |
| Passive past |
| |
| Gerund present |
| |
| Gerund past | промыча́в промычавши | while doing (past) |






















